Óvodánk története
A nagy-dunai árvíz óriási pusztítást okozott városunkban. A brünni vendégmunkások segítettek újjá építeni a várost. A róluk elnevezett téren építették fel az óvoda új épületét is, amelyet 1968-ban adtak át.
Az óvoda az 1969/1970-es tanévben vegyes tannyelvű intézményként működött, két magyar és két szlovák tannyelvű osztállyal. 1971-től már városunk egyetlen magyar tannyelvű óvodája.
Az oktatási intézmény első igazgatónője Marosi Julianna volt, aki szívvel-lélekkel, tudásának legjavát adva dolgozott, hogy kolléganőivel együtt megalapozzák az óvoda jó hírnevét.
1991-től az óvoda igazgatónője Domján Erzsébet. Az ő vezetésével és a munkatársak összefogásával dolgoztunk azért, hogy sok kisgyermek az óvodás éveit kellemes élményként élje meg, színes emlékként őrizze meg emlékezetében.
A 2002/2003-as tanév nagy eseményeket, sok izgalmat, készülődést hozott óvodánk életébe. Akkor ünnepeltük meg óvodánk fennállásának 35. évfordulóját. Ekkor mondtunk köszönetet támogatóinknak, akik abban segítettek bennünket, hogy az óvoda épülete színessé váljon. Folyamatosan voltak jó szándékú szülők, támogatók, így mindig tudtunk valami újat nyújtani a gyermekeknek, így bővült a játszótér, kerültek a vas mászókák, hinták helyére fából készült hinták, mászó-falak, csúszdatornyok. A szülőknek köszönhetően lett kialakítva a sószoba, amihez egy összekötő folyosó is épült. De mivel semmi sem tart örökké, kezdtek az épületen előjönni a hibák, elavult a vízvezeték, amit sikerült a város segítségével felújítani, így a fürdőszobák és a konyha is részleges felújítás alá került. Ezek mellett az anyagi fejlesztések mellett mindig igyekeztünk azon, hogy a gyermekek és a családok számára is nyújtsunk mindig valami újat, hasznosat, új élményeket, programokat. Lassan húsz éve szervezünk úszótanfolyamot, színházlátogatást Komáromban, hagyománnyá vált a közlekedési pályán a helyes és biztonságos közlekedés gyakorlása, meglátogattunk több környékbeli természeti területet, de nem hanyagoltuk a tudományt sem, így rendszeres látogatói voltunk és vagyunk az Ógyallai csillagvizsgálónak és a Jókai Múzeumnak is. Természetesen minden lehetőséget kihasználunk helyben is, kiállításokon, színházi előadásokon, sport és kulturális rendezvényeken veszünk részt, köszöntöttük az anyukákat, a nyugdíjas otthon lakóit ünnepek alkalmával, fogadtuk a sortáncosokat, sőt mi voltunk az elsők, akik programmal várták őket.
Az elmúlt évek alatt az óvodának majdnem mindig volt a 4 csoporton kívül kihelyezett osztálya, 2012 szeptemberétől az Erdő utca 8 alatt működő magyar csoportok, osztályok, mint a törzs óvoda kihelyezett osztályai működnek, s így Gútán egy nagy magyar óvoda ad lehetőséget a gyermekek magyar nyelvű oktatására és nevelésére.
A 2017/2018-as tanév már a félévszázados évforduló előkészületei jegyében zajlott. Nem kis öröm volt számunkra, hogy Magyarország Kormányának köszönhetően lehetősége nyílt Gúta városának bekapcsolódni a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programba, aminek köszönhetően a város mintegy 180 ezer eurót pályázott meg és nyert el a Tündérkert Óvoda felújítására. Decembertől júniusig a felújításhoz szükséges előkészületek, tervezés, projektek készítése, közbeszerzés lebonyolítása történt, majd július elején elkezdődtek a munkák. Felújításra került a Brünni téren a fűtés rendszer, mindkét épületben a villanyhálózat és világítótestek cseréje, valamint a játszótér felújítása és az óvodát körülvevő park revitalizációja. A vezetékek cseréje után minden helységet újra festettünk, van ahol új talajburkolat is lett, de ezt mind már az óvoda költségvetéséből történt. Néhány szülő, de főleg az óvoda alkalmazottai az augusztusi hónapban azon dolgoztunk, hogy szeptemberben időre fogadóképessé váljanak az osztálytermek, a konyha és a hozzátartozó helységek. Szeptember 3-án a Brünni téren 3 osztályban és működő konyhával vártuk a gyerekeket, 10-én pedig megnyitottuk a negyedik osztályt is.
2018. szeptember 27-én került sor a hivatalos átadásra, annak rendje és módja szerint, szalagátvágással, a gyermekek műsorával, és a hozzánk ellátogató vendégek körbevezetésével. Ennek a nagy összegnek köszönhető, hogy az óvoda egyre közelebb kerül a teljes megújuláshoz, hogy megfeleljen a 21. század követelményeinek. Még vannak javításra, felújításra váró dolgok, vannak terveink, amikkel még vonzóbbá, színesebbé tehetjük a hozzánk járó gyermekek napjait, tehát hátradőlni még nem fogunk, nem is lehet.
A változó világ, életstílus, arra ösztönöz bennünket, hogy a hozzánk járó gyermekek minél tágabb ismereteket szerezzenek, betekintést kapjanak a hagyományokba, kultúrába, az életkörnyezetüket minél jobban megismerjék, és mindezeket tiszteljék és ápolják. Célunk mind az 50 év alatt az volt, hogy sokoldalú, jó képességű, tenni akaró, aktív magyar közösséget alapozzunk meg, melynek tagjai helyt állnak kis városunkban, megtalálják a boldogulás lehetőségét, s úgy, mint néhányan már közülünk is szüleink példájából tanulva idehozzák gyermekeiket, unokáikat.