• Csicsón jártunk

• Élet a farmon – megfigyelésen a Tündérkert ovisai

A természet, az állatok és a növények szeretetére gyerekkorban kell megtanítani mindenkit. A környezettudatos nevelésben cseperedő gyermek felnőve nemcsak jól érzi majd magát a természetben, de meg is becsüli, védelmezi majd annak értékeit. Ezért fektet nagy hangsúlyt a gútai Tündérkert óvoda oktató-nevelő munkája során erre a részterületre.

A Föld napja alkalmából idén is megszerveztük tavaszi enviromentális kirándulásunkat, mely során Csicsóra látogattunk el, ahol beleshettünk egy farm életébe. A kicsik itt megismerkedhettek a különböző állatfajtákkal, melyek egykoron a házak körül mind megtalálhatóak voltak (kacsák, libák, pávák, tyúkok, kecskék, juhok, lovak, szamarak). Megérkezésünk után, a buszról leszállva, megbeszéltük, hogyan illik a farmon viselkedni. Hangos beszéddel, kiabálással nem riogatjuk az állatokat. Figyelünk a biztonságra is, ezért nem nyúlunk be a kerítésen, az veszélyes lehet, hiszen bármilyen aranyos is az állat nem ismerjük. A látogatás során az óvodás gyermekek környezetvédelmi érzékenyítését játékos formában végeztük: sok volt a mozgásos feladat, mese és mondóka, de helyt kaptak a szerepjátékok és a különböző érzékszervekkel történő tapasztalatszerzés is.

A középső- és nagycsoportos gyerekek nyitottak, fogékonyak és érdeklődőek. Minél korábban vonjuk be őket természetismereti játékokba és bővítjük a természet- valamint környezetvédelmi ismereteiket, annál könnyebb lesz az iskolában folytatni a megkezdett környezeti nevelési folyamatot. A gútai Tündérkert óvoda ezért tartja kiemelten fontosnak az óvodai környezeti nevelést. Élményekkel telve, rengeteg tudnivalóval gazdagabban tértünk vissza az Óvodába. A gyerekek délután lelkesen mesélték a szülőknek, nagyszülőknek, hogy, mi mindent láttak és tapasztaltak a Csicsói MiniZOO-ban.

Bc. Tallósi Bagita Borbála