• Úsztunk egy egész hétig

• Úszni tanultak az ovisok

A gútai Brünni téri ovisok úszás-előkészítő tanfolyamon vettek részt

Már hagyományosan, évente tavasszal megszervezzük az óvódásaink részére az úszás-előkészítő tanfolyamot. Az idei tanfolyamra 2010. április 12.- 16-a között került sor a komáromi fedett uszodában, ahol Béber Károly úszás-oktató 3 csoportban 45 gyermekkel foglalkozott nap, mint nap, hogy megismertesse, megszerettesse velük a vizet, elsajátítsák gyermekeink a vízben való mozgást, a levegő vételt, hogy közelebb kerüljenek az úszáshoz. Azért szervezzük évente ezt a foglalkozást, hogy minél több emberpalánta barátkozzon meg a vízzel, az úszással, kóstoljon bele az úszás élményébe és ez által tegyen az egészségéért is.  Mert úszni mindenkinek tudnia kell!

E tanfolyam gyümölcseként reméljük, hogy olyan ajándék-élményt adunk a gyermekeinknek, amely nem vehető el tőlük, amely egy életre szól: a víz barátságát, szeretetét. Az úszás pozitív élettani hatása és szüksége egyértelmű. A legkorábban elkezdhető mozgásforma, amely a vitálkapacitás növelésével, az izomzat általános és sokoldalú fejlesztésével valamint az idegi érési folyamatok serkentésével minden gyermek számára nélkülözhetetlen. Az úszás felbecsülhetetlen érték a szabadidő hasznos és értékes eltöltésében, az egészséges életmódra nevelésben, az egészség megőrzésében és megtartásában. Nélkülözhetetlen az életvédelemben, a személyiség formálásában, hozzájárul a mozgásműveltség gazdagításához.  Mozgásos cselekvésként sokoldalúan fejleszti a személyiséget.  Az úszómozgás elsajátítása közben fejlődik a motoros mozgás, egyensúlyérzék, erősödik a szem, a tüdő, a hátgerinc és a test minden izma.

Az úszás-előkészítő foglalkozások célja: a játék a vízben, ismerkedés a közeggel, vízben való mozgás, kis vízben való tájékozódás, a testhelyzet és helyzetváltoztatás megismerése, a lélegzetvétel elsajátítása, az úszás megalapozása.

A gyermekeink izgatottan várták ezt a hetet, amelynek végül a szépséghibája csak a szinte mindennapi eső volt, ami miatt az éppen nem úszó gyermekek az autóbuszon voltak kénytelenek eltölteni a várakozás idejét.  Mélyreható beszélgetésekkel, mesehallgatással, szójátékokkal múlatták az időt. Egyedül pénteken állt el az eső, ekkor kirándultunk egy rövidet az uszoda környékén. A gyermekek kedvét nem szegte a rossz idő, mert a fő cél az úszás volt.

A tanfolyam lényege a vízhez szokás, a vízben való mozgás elsajátítása, a víz – mint közeg megismerése. A tanfolyam eredménye a tájékozódás, otthonos viselkedés és célszerű mozgás a vízben.

Óvodánkból 45 gyermek részesült a tanfolyam során ebben az úszás-oktató szaktudása és a szülők támogatása által.  Mi, pedagógusok pedig örömmel szervezzük meg a jövő évben is a tanfolyamot, mert láttuk a gyermekek örömét, hogy várták és élvezték a vizet, felszabadultan mozogtak, játékosan tanultak és napról-napra mindig egy kicsit bátrabbak voltak a vízben. Jó érzéssel tölt el bennünket, hogy esetleg néhányukkal sikerül megszerettetni a mozgásnak ezt a fajtáját.

Jövőre is megyünk!

Magyarics Szépe Ildikó, óvónő