- Az óvodai beszoktatás: az első próbatétel
- A mozgás szerepe a gyermek fejlődésében
- A pillanat hevében cselekszik gyermeke?
- Menjen-e iskolába a gyermek szeptemberben?
- Önállóság, társadalmi normák, szabályok tanítása
- Az írás előkészítése nagycsoportban
- Feladattudat, szabálykövetés kialakulása az iskolakezdésig
- Szociális készségek elsajátítása – az iskolaérettség fontos jellemzője
- Jutalmazás és büntetés a nevelésbe
- Fantázia, füllentés vagy hazudozás?
- Hogyan vonjuk be a gyereket a házi munkába?
- Az érzékszervek épségének fontossága
- Számolni jó, számolni kell, számolni érdemes!
- Aludj el, kis ember... Az esti altatás nehézségei
- Gyermekeink veszélyben!!
- A szokások és az önállóság
- A gyermeki önállóság kialakulása – 1.
- A gyermeki önállóság kialakulása – 2.
- A gyermeki önállóság kialakulása -3
- A gyermeki önállóság kialakulása – 4.
- Óvodába készül a kicsi
- A nagycsoportosok fejlesztése az iskola előtti évben
- Óvodakezdés
- A mi óvodánk
- Az első intézmény a gyermek életében
- Tündérkert
- Čarovná záhada víl
A szokások és az önállóság
ovisvilag.blog.hu – alapján
Az életünket átszövik a szokások, azok rendszerei, és megkönnyíthetik az együttélést. Így van ez az óvodás gyermekeknél is. A szokások kialakítása szinte születésüktől fogva elkezdődik. Először a szülők teremtik meg otthon az étkezési, alvási, viselkedési és sok más, az együttéléshez elengedhetetlen, általuk jónak vélt szokásokat gyermekük számára. Később az óvodában sok szokás megváltozik, átalakul és szép folyamatosan rendszerré bővül.
Egy új, kis ovistól nem várhatjuk el, hogy ismerjen és alkalmazzon minden szokást, amelyek szerint tevékenykedünk, ami alapján kialakul csoportbeli napirendünk, válik rendszeressé az óvodás élet ritmusa. Ezáltal tudjuk megteremteni a gyermekek részére a nyugodt légkört és a biztonság érzetét, amelyet a mindennapi tevékenységek periódusos, állandó váltakozása vált ki. Ezt szabályozza és befolyásolja az óvoda napirendje. Ezek által fokozatosan és folyamatosan képesek lesznek kialakítani a saját élet-ritmusukat.
Minden kisgyermek fokozatosan elsajátítja az óvodai csoportjában az összes szokást, ami változó, személyektől, korcsoportoktól és a csoport összetételétől függően. Megtanulja közben azt is, hogy hogyan kell kulturáltan étkezni, önállóan öltözni, fésülködni, mosakodni, fogat mosni. Valamint azt is, hogyan szükséges alkalmazkodni társaihoz- játékot elkérni, megvárni egymást, figyelembe venni egymás kívánságát, kérését és hangulatát. Megtanulja hogyan kell ”élni” az óvodában. Itt minden tevékenységnek célja és küldetése van. Itt van lehetőség és idő arra, hogy naponta a szokásokká vált tevékenységek során minden gyermek gyakorolhassa és korának megfelelően a maga módján elsajátíthassa a kulturált viselkedési- és társadalmi szokásokat, szocializálódjon és önállóvá váljon. Megtanul viselkedni, alkalmazkodni és betartani bizonyos szabályokat. Ezáltal növekszik magabiztossága, jó közérzete és közösségi emberré válik. Ez a cél!