- Az óvodai beszoktatás: az első próbatétel
- A mozgás szerepe a gyermek fejlődésében
- A pillanat hevében cselekszik gyermeke?
- Menjen-e iskolába a gyermek szeptemberben?
- Önállóság, társadalmi normák, szabályok tanítása
- Az írás előkészítése nagycsoportban
- Feladattudat, szabálykövetés kialakulása az iskolakezdésig
- Szociális készségek elsajátítása – az iskolaérettség fontos jellemzője
- Jutalmazás és büntetés a nevelésbe
- Fantázia, füllentés vagy hazudozás?
- Hogyan vonjuk be a gyereket a házi munkába?
- Az érzékszervek épségének fontossága
- Számolni jó, számolni kell, számolni érdemes!
- Aludj el, kis ember... Az esti altatás nehézségei
- Gyermekeink veszélyben!!
- A szokások és az önállóság
- A gyermeki önállóság kialakulása – 1.
- A gyermeki önállóság kialakulása – 2.
- A gyermeki önállóság kialakulása -3
- A gyermeki önállóság kialakulása – 4.
- Óvodába készül a kicsi
- A nagycsoportosok fejlesztése az iskola előtti évben
- Óvodakezdés
- A mi óvodánk
- Az első intézmény a gyermek életében
- Tündérkert
- Čarovná záhada víl
Jutalmazás és büntetés a nevelésbe
Forrás: Mini Manó – Szülői értekezlet – 2010. december, Kálmán Marianna – klinikai gyermek-szakpszichológus
Szorongó kicsit duci kisfiú érkezik a rendelőbe. Mindaddig, amíg apa a láthatáron van, meg sem szólal, lesütött szemmel üldögél egy helyben. Aztán apa kimegy, s játszani kezdünk. Hamarosan tele van játékokkal a szőnyeg. A kisfiú egyre oldottabb, beszélget, háborút rendez a katonákkal. Az óra végén jelzem, be kell fejeznünk a játékot, pakoljunk el, mielőtt hazaindul. „Otthon sem pakolok. Ilyenkor apa megver.”
Az apa később elmondja: „van egy fa testápoló az előszobában. Most már elég csak elővenni. Ha meglátja a gyerek, azt csinálja, amit mondok.”
Most is gyakori kérdés: helyes-e, ha büntetik, fizikailag bántalmazzák a szülők a gyerekeket. Nem helyes, sőt a bántalmazás büntetendő cselekedet. A gyermekbántalmazás komoly lelki sérülést okoz. Átmenetileg lehet, hogy félelmében engedelmeskedik a gyermek, de biztos, hogy nem azért tesz meg valamit, mert elfogadja, hogy az úgy helyes, hanem azért, mert fél. Amint nem lesz jelen a bántalmazó személy, az adott szabály betartását már nem érzi kötelezőnek, sőt talán dacból meg is szegi azt. Az ellene irányuló agressziót pedig továbbadja a környezetének. A bántalmazott gyermekekből pedig általában bántalmazó szülők lesznek, hiszen nincs más mintájuk arra, hogyan lehet megtanítani a gyerekeket a szabályokra.
A verés mindig dühből, meggondolatlanul, indulatból jön. Tehetetlennek érzi magát ilyenkor a szülő, ezért életbe lép az a minta, amit ő maga gyermekként látott a szüleitől. Mindenképpen gondolják végig, mit lehet a verés helyett még tenni, hogyan lehet rávenni egy gyereket arra, hogy a környezet számára megfelelő módon viselkedjen, ráadásul akkor is, amikor nincs jelen a szülő.
Ez csak akkor várható, ha a külső elvárások belső szabályozókká válnak, beépülnek a gyerekek értékrendjébe, vagyis belátják, hogy ha betartják a szabályokat, az jó, nem csupán a környezetnek, de nekik is. Hogyan lehet erre könnyen megtanítani őket? Úgy, hogy minden alkalommal, amikor szabálykövető módon viselkednek, jutalmazzuk őket, vagyis valami jó, kellemes érzést társítsunk a megfelelő cselekvéshez (mosoly, dicséret, apró jutalom, ajándék). A kellemes érzéseket mindig keressük, így legközelebb a várt jutalom, a jó érzés reményében fogja megtenni azt, ami korábban már ezt eredményezte. Egy idő múlva a jó érzés csupán az adott cselekvéssel is együtt jár, így nem lesz szükség külső jutalomra.
A büntetéssel éppen ennek az ellenkezőjét érjük el. A büntetés kellemetlen, ezért azt szeretnénk elkerülni. A büntetéstől való félelmünkben kerüljük az adott helyzetet, de ez kifejezetten rossz érzés. Amint aztán a büntetés árnyéka eltűnik, kipróbáljuk, hogy milyen jó megszegni a szabályt. Vagyis: nagy valószínűséggel, amikor nincs jelen a büntető személy, és a félelem eltűnik, a tiltott cselekvés vonzóvá válik.
Ha nem is ennyire egyszerű a képlet, de talán érthető, miért fontosabb a támogató, jutalmazó, megerősítő nevelés. A gyerekek pozitív önértékelése, a lelki egyensúly megteremtése érdekében is nagyon fontos, hogy szép szóval, türelemmel, dicsérettel érjünk célt.